Wietnam – sposób na tani i udany urlop


Socjalistyczna Republika Wietnamu, to państwo, o którym mówi się, że jest w nim stosunkowo niedrogo. Nie ma więc co się dziwić, że odwiedza go średnio 8 mln turystów rocznie, generując przychody rzędu ok. 7,5 mld dolarów! W tym wpisie, chcielibyśmy skupić się na wiedzy praktycznej i radach, które sami chcielibyśmy otrzymać od doświadczonego podróżnika przed wyprawą w nieznane.

Dlaczego turystyka?

Nie ulega wątpliwości, że Wietnam może ramię 
w ramię konkurować że wszystkimi wcześniej opisywanymi przez nas państwami. Czymś jednak się od nich różni – jest naprawdę tani. Niskie ceny przejawiają się od podróży międzymiastowych, przez nocleg, aż po gastronomię, a nawet benzynę. Jeśli chodzi o sklepy, większość produktów jest w porównywalnych do polskich cenach (ale można się targować ;), a inne z nich zdecydowanie tańsze (np. piwo za niecałą złotówkę). Jedyny problem finansowy może spowodować samo dostanie się do Wietnamu – podróż niezależnie od środków transportu (może z wyjątkiem autostopu) dużo kosztuje.
Cena jednak to nie jedyna zaleta tej Republiki. Wietnam zachwyca ogólnie na świecie znaną kuchnią, w której króluje ryż, różnego rodzaju makarony, ryby, owoce morza, a z mięs - wołowina i drób. Najbardziej kojarzoną potrawą są sajgonki (lokalnie: NEM), czyli małe naleśniki z ciasta bądź papieru ryżowego, z farszem mięsno-warzywnym lub krewetkowym spożywane z sosem. Pho, to zupa o podobnym statusie jak polski rosół z makaronem – tradycyjna mięsna polewka, z cienkim makaronem ryżowym, koniecznie trzeba spróbować! Ogólnie wietnamskie smaki obfitują w świeże zioła, szpinak, sałatę, trawę cytrynową, limonkę. Tradycyjnie – jedzenie spożywa się za pomocą pałeczek. 
Decydując się na „zjedzenie na mieście” w Wietnamie,  należy jednak dla własnego dobra brać pod uwagę bardziej restauracje niż przyuliczne budki, gdyż wątpliwe jest przez takowe przestrzeganie zasad sanepidowskich.
Największą zaletę Wietnamu zostawiliśmy na koniec – przyroda. Fauna i flora tego kraju zachwycą każdego, komu wydaje się że woli jechać do miasta niż na łono natury ;)

Artystyczna dusza Matki Natury – fauna i flora


Jeśli ktoś nie słyszał o wapiennych skałach-wyspach w zatoce Ha Long, to wiele stracił. Jeśli ktoś kiedyś widział je na zdjęciach – za pewne marzy o tym, by ujrzeć je na żywo. Ten nieporównywalnie piękny pomnik krajobrazowy, umieszczony został na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jednym z kolejnych najczęściej odwiedzanych miejsc związanych z przyrodą, jest delta Mekongu. Atrakcję nie tylko wizualną stanowi główna rzeka oraz setki małych rzeczek i kanałów odpływających od Mekongu, co tworzy ogromną deltę i wiele wysepek między poszczególnymi wodami. W tym miejscu można zobaczyć wioski, a nawet małe dryfujące sklepy na wodzie!
Przy granicy z Chinami, usytuowana jest kolejna atrakcja: Wodospady Ban Gioc, nieopodal których znajduje się najpiękniejsza wietnamska jaskinia. Wodospady składają się z dwóch kaskad, które w porze deszczowej tworzą jedną całość. Motyw tych wodospadów jest bardzo często spotykany w sztuce chińskiej.
Oczywiście nie sposób wspomnieć o tym, że w Wietnamie jest kilka stref klimatycznych, co ma swoje odzwierciedlenie w naturze.
Generalnie klimat tego kraju sprzyja uprawie kawy, herbaty, tytoniu oraz ryżu. Warto zobaczyć przepiękne terasy ryżowe!
A co jeśli chodzi o czystą florę i faunę – jakie są główne gatunki roślin i zwierząt, które spotkać można w Wietnamie?
Otóż zależy gdzie.  W lasach równikowych występują  głównie kamforowce, drzewa palisandrowe, żelazne oraz poszycie bambusowe, natomiast lasy strefy umiarkowanej są podobne jak w Polsce: rosną tam sosny i dęby. W Wietnamie występują także sawanny w suchych kotlinach oraz typowa roślinność wysokogórska.
Słoń indyjski i tapir malajski to charakterystyczne dla omawianej Republiki zwierzęta, jednak niestety są one gatunkami zagrożonymi – jest ich stosunkowo niewiele, a do ich wyniszczenia przyczyniły się walki toczone na terenie kraju. Ponadto spotkać tu można:  bawoły banteng, antylopy garna, pantery mgliste, lamparty, tygrysy, gibony, bażanty, pytony siatkowe i pająki w tym także jadowite.

Informacje  praktyczne dla turysty

Oczywiście na terenie Wietnamu jest jeszcze wiele innych ciekawych miejsc wartych, a wręcz koniecznych do odwiedzenia, m.in. miasta: Hanoi, Sajgon, cesarskie miasto Hue, Hoi An –idealne miejsce dla smakoszy lokalnych potraw, świątynia kaodaistyczna w Tay Ninh, cudowne plaże w Nha Trang i wiele innych. Choć chcieliśmy skupić się na przyrodniczym pięknie tego południowo-azjatyckiego państwa, trudno wszystko wymienić i jeszcze trudniej ubrać w słowa. Najlepiej zrozumie to ten, kto zdecyduje się na wycieczkę do przepięknego Wietnamu!  Jeśli tak – koniecznie zabierzcie ze sobą nasz Internet, jak zrobili to inni! Otrzymaliśmy zdjęcia i pozytywne opinie, także nie zwiedziemy Was i w tym kraju! W związku z tym, iż żaden z operatorów nie ma podpisanej umowy roamingowej z Wietnamem, nie ma możliwości użycia tam polskiego telefonu na abonament. Dlatego tym bardziej zachęcamy do zakupu karty z Internetem, który oprócz wskazania drogi, opcji publikacji zdjęć na portalach społecznościowych – daje także możliwość kontaktu z najbliższymi.

Ponadto najważniejsze informacje:
  • Dokumenty: paszport + wiza dostępna w urzędach konsularnych Wietnamu lub na granicy po uprzednim uzyskaniu promesy
  • Szczepienia: nie są wymagane, WHO zaleca jednak szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie, dendze i tężcowi
  • Czas lotu: ok. 8 godzin, należy też pod uwagę wziąć czas przesiadki
  • Godzina:  w stosunku do czasu w Polsce - zmiana: + 6 godzin w czasie zimowym, + 5 godzin w czasie letnim
  • Język: urzędowy - wietnamski, ale porozumieć się można także w  angielskim, chińskim (yue), francuskim, rosyjskim
  • Waluta: dong wietnamski: 1 zł to ok. 6162 dongów wietnamskich, wymienić można  w bankach, hotelach, na lotniskach
  • Temperatura:  średnio od 13 stopni w styczniu do 28 w czerwcu.
  • Przemieszczanie się: głównym środkiem transportu miejskiego są skutery, po kraju poruszać się można drogą lądową: koleje, autobusy, lub lotniczą. Zabrania się uprawiania turystyki w strefach zamkniętych, wojskowych oraz na wyznaczonych obszarach  górskich
  • Uwaga! Na terenie kraju obowiązuje kara śmierci, m.in. za posiadanie i handel narkotykami 
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Socjalistycznej Republice Wietnamu
Roman Iwaszkiewicz (język konsula polski, angielski, wietnamski)
Wietnam, Hanoi, 3 Chua Mot Cot,
Tel.: +84438452027 Tel. dyżurny: +84988017475
hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Źródło: Simglob.com
globtroter.pl

Komentarze

Popularne posty