Skandynawia – szczęśliwy region północnej Europy


Kraje dalekiej północy przywodzą na myśl przede wszystkim zimę, zorze polarne, fiordy oraz Wikingów. Jakie ciekawostki mogłaby odpowiedzieć nam Skandynawia, gdyby potrafiła mówić?
Jest wiele oczywistych i mniej oczywistych spraw, które sprawiają że ten obszar cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów i badaczy.

Północna Europa; Skandynawia a państwa Nordyckie

Do państw nordyckich zalicza się: Danię, Norwegię i Szwecję oraz Islandię i Finlandię, a także trzy terytoria autonomiczne: Grenlandia, Wyspy Owcze i Wyspy Alandzkie. Wszystkie z nich powiązane są podobnymi flagami z krzyżem (oprócz Grenlandii która posiada podobnie przesunięty poza środek flagi –okrąg).
Skandynawia jest węższym pojęciem i obejmuje kraje z Półwyspu Skandynawskiego, czyli Norwegię, Szwecję  i (historycznie) Danię - które od wieków łączy historia, kultura, religia oraz język. Choć Finlandia i Islandia często utożsamiana jest z opisywanym regionem ze względu na język i podobne środowisko naturalne, one same nie uważają swojej przynależności do Skandynawii.
Skandynawię od południa oblewa morze Bałtyckie, od zachodu morze Norweskie a od północy morze Barensta.  Wszystkie z wspomnianych krajów, charakteryzują się przepiękną naturą, która niejednokrotnie potrafi zaprzeć dech w piersiach.

Norwegia 

Norwegia, a właściwie Królestwo Norwegii, liczy ok 5 170 000 mieszkańców, co czyni ją jednym z najsłabiej zaludnionych krajów w Europie. Leży w strefie klimatu morskiego umiarkowanego oraz chłodnego (za kołem polarnym), a także na wybrzeżach - subpolarnego. 2/3 kraju stanowią Góry Skandynawskie tak popularne jak słynne wybrzeża fiordowe. Bogata w rzeki, czerpie niemalże 100% energii elektrycznej właśnie z żywiołu wody. Stolicą i najpopularniejszym miastem tego kraju rządzonego przez król Harald V, jest Oslo. Dzięki odkrytym złożom ropy naftowej i gazu ziemnego pod dnem Morza Północnego, Norwegię zalicza się do najbogatszych krajów świata.
A co warto zwiedzić w tym Królestwie?
  • Oslo: Aker brygge – promenada, Twierdza Akershus - zamek w Oslo, gdzie dziś znajdują się militarne muzea oraz mauzoleum norweskiej rodziny królewskiej, Pałac Królewski na wzgórzu Bellevuehøyden – siedziba monarchów.
  • Bryggen lub Tyskebryggen, czyli szereg hanzeatyckich budynków handlowych w Bergen, znajdujących na liście światowego dziedzictwa UNESCO
  • Droga Trolli – w gminie Rauma, składająca się z 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180 st., pewnie tylko tam spotkać można znak drogowy "Uwaga Trolle"
  • Gotycka katedra Nidaros z 1152 r, gdzie pochowany jest król Norwegii Olaf II, który wprowadził w kraju chrześcijaństwo
  • 8-kilometrowa Droga Atlantycka, łącząca namorskie wysepki pomiędzy Molde a Kristiansund w krainie Fiordów Norwegii
  • Preikestolen oraz Lysefjord

Szwecja

Królestwo Szwecji, o powierzchni 449 964 km² ze stolicą w Sztokholmie, którego głową jest król Karol XVI Gustaw, to państwo leżące w większości w klimacie umiarkowanym. Choć może kojarzy się z chłodem i śniegiem, podczas każdej pory roku panują tu łagodne warunki atmosferyczne – nawet zimy na południu są o wiele cieplejsze niż w krajach na samej szerokości geograficznej (dzięki Prądowi Zatokowemu). Sporą część Szwecji stanowią wyżyny oraz jeziora polodowcowe (8,5%). 310 km² tego kraju to 237 lodowców! Lasy mieszane i charakterystyczna dla chłodniejszych stref tajga, pokrywają ok. 2/3 powierzchni sięgając jej północnych granic. Ponadto kraj ten może pochwalić się tym, iż posiada jedną z najlepiej zachowanych faun w Europie.
Trudno wybrać, ale oto najważniejsze miejsca należne odwiedzenia:
  • Sztohkolm: Vasamuseet - Muzeum Okrętu Waza, „Szwecję w miniaturce”, czyli skansen, Storkyrkan - największy kościół w Sztokholmie, gdzie odbywają się koronacje i śluby monarchów, Pałac Królewski z obejrzeniem zmiany warty, Millesgarden - dom szwedzkiego rzeźbiarza i kolekcjonera, Carla Millesa,
  • Göteborg: Götaplatsen – plac z Posejdonem autorstwa Carla Millesa, ratusz, bulwar Kungsportavenyn, ogród botaniczny, Liseberg, budynek opery i targ rybny (Feskekôrka)
  • Twierdza w Marstrand – więzienie
  • Zamek Gripsholm w Mariefred
  • Malmö - Gotycki kościół św. Piotra, neomauretańska synagoga z początków XX wieku oraz HSB Turning Torso - charakterystyczny wieżowiec mieszkalny, który liczy sobie aż 190 metrów wysokości
  • Miasta:  Uppsala, Helsingborg, Ystad
  • Kebnekaise – najwyższy szczyt Szwecji
  • Dolina Rapadalen w Parku Narodowym Sarek

Dania

Podobnie jak poprzednie państwa, Dania to także - właściwie – Królestwo Danii. Najmniejsze z państw nordyckich, w którego skład wchodzą formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze. Głową państwa jest królowa Małgorzata II, a następcą tronu - jej syn, książę Fryderyk. Co ciekawe Dania jest najstarszą europejską monarchią. Cechują ją nizinne krajobrazy, morski klimat, średnio żyzna gleba oraz niewielka ilość obszarów leśnych. Można wyróżnić jej dwie części: półwysep Jutlandzki i szereg wysp – (406 szt.), skupiających się po jej wschodniej stronie. A będąc w Danii koniecznie zobaczyć trzeba:
  • Oprócz dużych miast, Królestwo Danii to malowniczy kraj, pełen uroczych wiosek w otoczeniu pól, wrzosowisk, a także liczne wybrzeża z piaszczystymi plażami naprzemiennie z robiącymi wrażenie klifami. Co oprócz tego warto zobaczyć w tym kraju?
  • Kopenhaga - Christianshavn, Ratusz, Port, mach nowej Opery Królewskiej na Holmen, rezydencja monarchów: Amalienborg, Duńskie Muzeum Filmu
  • LEGOLAND Billund i niedaleki Park Safari w Givskud
  • Ogrody Tivoli - Park rozrywki i ogród w Kopenhadze
  • Duńska Riwiera: Frederiksborg Castle - Muzeum Morskie oraz Zamek Kronborg znany z "Hamleta"
  • Białe klify na wyspie Mon
  • Den Bla Planet - Największe nordyckie akwarium
  • Bornholm -  wyspa na Morzu Bałtyckim najlepsza na wycieczkę rowerową

Co Polacy robią w Skandynawii?

Rankingi wskazują, że kraje skandynawskie to jedne z najszczęśliwszych państw na świecie. Czyżby tamtejsza ludność miała receptę na szczęście? Być może niektórzy z naszych rodaków już ją znają. Od mieszkańców Norwegii, Szwecji i Danii można uczyć się jak  być zadowolonym z własnego życia, ze stanu gospodarki, z polityków, demokracji, służby zdrowia i edukacji. Według tych samych rankingów, Polska zajmuje ok. 60. miejsce, więc cóż… któż nie zastanawiałby się nad wyjazdem? Nie trzeba też chyba nikogo przekonywać do tego, że oprócz szczęścia, jest tam tyle pięknych miejsc, które potrafią przekonać do podróży.
Wielu Polaków pracuje właśnie w Skandynawii – zakładają swoje rodziny, pracując stacjonarnie, bądź wyjeżdżają do pracy sezonowej. Są też kierowcy międzynarodowi, którzy część nordyckich krajów odwiedzają regularnie.
Poszukując na forach informacji o Polakach w Skandynawii, natknęliśmy się na wątek dotyczący Internetu. Wg wypowiadających się osób, np. w Norwegii niemalże 100% mieszkańców ma dostęp do sieci. Jednak w przypadku turystów, w tym kraju i każdym innym w Skandynawii, połączenie z siecią nie jest takie oczywiste. Istnieją co prawda miejsca z darmowym dostępem do Internetu, np. biblioteki, ale jedynie w dużych miastach. Jak wynika z opisów poszczególnych państw, są one dzikie w wielu obszarach i właśnie tam Internet może mieć kluczowe znaczenie, choćby nawet po to by sprawdzić trasę, bądź przetłumaczyć obce słówko w celu porozumienia się z tubylcami.Wybierając się więc w rejony dalekiej północy, warto zadbać wcześniej o Internet, gdyż na miejscu także mogą wystąpić problemy z zakupem ewentualnego startera.
Czuj się swobodnie i bezpiecznie, w podróży po obczyznach, których zwiedzanie z niezależnym dostępem do sieci stanie się jeszcze przyjemniejsze.

Źródło: simglob.com

Komentarze

Popularne posty