Internet: roaming i WiFi za granicą. Prawda o internecie w podróży


Internet: roaming i WiFi za granicą      

O tym, że Internet za granicą jest - minimum - przydatny, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Osoby wyjeżdżające na terenie Unii Europejskiej na wakacje, urlopy, wycieczki, w trasę lub z powodów biznesowych od zeszłego roku cieszą się roamingiem bez dodatkowych opłat. Ale czy na pewno?

Jak to jest z tym roamingiem

Dużym ukłonem w stronę podróżujących po UE osób jest unijna zasada Roam Like At Home, czyli opłaty roamingowe takie same jak krajowe. Co to jednak oznacza dla operatorów sieci? Oczywiście straty. Urząd Komunikacji Elektronicznej na prośbę operatorów, zgodnie z zapisami, zgodził się na limity i obciążenie kosztami klientów, którzy łamią zasadę „uczciwego korzystania”. Dotyczy to głównie tych, którzy więcej "zużywają" większość oferty za granicą niż w kraju. Roaming więc wbrew pozorom jest ograniczony limitami oraz w przypadku wyczerpania – obciążony dodatkowymi kosztami.

Dlaczego warto mieć swój Internet?


Sam/a ustalasz ile i za ile płacisz. Wybierając się do danego kraju Europy (lub dalej), wybierasz pakiet danych który Cie interesuje. (Istnieje możliwość kupienia karty SIM z Internetem do użytku na terenie Unii). Płacisz za konkretną ilość danych komórkowych i korzystasz wiedząc na ile możesz sobie pozwolić. Jasna sytuacja – nie jak w przypadku europejskich limitów roamingowych. Dodatkowo gdy Internet się skończy, zawsze możesz online doładować zakupioną kartę kolejnymi GB, o nic się nie martwiąc.

A co z WiFi?

Wifi, czyli bezprzewodowa sieć umożliwiająca szybkie połączenie z Internetem, dostępna jest niemalże wszędzie. Tak mogłoby się wydawać. Dostęp do sieci możliwy jest dziś w hotelach, większości kawiarni, dworców, a nawet w środkach komunikacji. Co za tym idzie jest to sieć publiczna, do tego o krótkim zasięgu – masz kilka metrów swobody, aby pozostać online.  Niejednokrotnie dostęp do niej jest ograniczony – bywa że trzeba się zalogować bądź uiścić opłatę. Ponadto, co jest bardzo istotnie, jak już wyżej zostało wspomniane, jest to sieć publiczna, otwarta. 


Korzystając z WiFi należy wziąć pod uwagę niebezpieczeństwa jakie się z tym wiążą, m. in. możliwą kradzież personaliów, plików, danych dostępów do kont bankowych itp. Mimo to jednak, bezprzewodowe sieci cieszące się sporym zainteresowaniem, bardzo często są przeciążone, więc odbierany sygnał jest słaby, co utrudnia bądź uniemożliwia wiele działań. 
Tak więc WiFi ma dwie zalety – jest ogólnodostępne i zazwyczaj darmowe. Czy warto jednak ryzykować?

Po co Ci Internet?

Mając przy sobie kartę Simfly 4G+, nie martwiąc się o to gdzie jesteś – możesz pozostać online w każdym miejscu gdzie jest zasięg. Kontaktuj się z bliskimi, przesyłaj im zdjęcia i filmy, a gdy się zgubisz – korzystaj z mapy bez szukania punktu WiFi lub bez obaw o wysoki rachunek po powrocie do kraju. Jeśli pracujesz – zapewnij sobie stały dostęp do swojej skrzynki mailowej, aplikacji, a jeśli odpoczywasz – oglądaj filmy nawet na plaży! Dzięki karcie od SimGlob podróżujesz bez ograniczeń sieciowych!







źródło: simglob.com
komputerswiat.pl

Komentarze

Popularne posty