RPA kraj różnorodności Czarnego Lądu – podróż do Afryki


Republika Południowej Afryki, to najbardziej wysunięte na południe państwo Czarnego Kontynentu. Przez osoby, które go odwiedziły, uznawany jest za jeden z piękniejszych krajów świata. RPA zachwyca bogactwem różnorodnej fauny i flory, wysokogórskimi i tropikalnymi krajobrazami, a także winnicami i polami uprawnymi. Różnorodność jednak przejawia się nie tylko w aspekcie przyrodniczym. 

Republika Południowej Afryki od podstaw

Nie chcemy zagłębiać się w historię powstania kraju, jednak warto nadmienić o elementach historii, które do dziś kształtują kulturę RPA. W XVII pojawili się tutaj pierwsi kolonizatorzy pochodzenia holenderskiego, niemieckiego i francuskiego. Oczywiście osadnictwu towarzyszyły konflikty zbrojne, które trwały bardzo długo.
Związek Południowej Afryki, przekształcony w 1961 roku w republikę został utworzony przez Brytyjczyków. Zwalczaniem rasistowskiego systemu białej mniejszości w rządach, zajął się jeden z najsłynniejszych obywateli RPA – Nelson Mandela.
Dziś w RPA obowiązuje 11 języków urzędowych, mieszany system prawny (prawa holenderskiego, Wielkiej Brytanii oraz lokalnego prawa zwyczajowego), a sam kraj uznawany jest w Afryce za jeden z bardziej tolerancyjnych wobec mniejszości (gł. seksualnych).

Fascynująca różnorodność kulturowa i przyrodnicza

Różnic w RPA nie trzeba daleko szukać. Pierwsza z nich to życie białych Afrykanerów, czyli potomków kolonizatorów, stanowiących ok. 8% ludności tuż obok ludności czarnoskórej i ogólnie: murzyńskich plemion. W zależności od regionu, widać także różnice w kulturze plemion. W małych wioskach wciąż kultywowane są tradycje przodków, co stanowi kontrast do nowoczesności dużych miast, takich jak Pretoria, Kapsztad czy Johannesburg.
Co ciekawe, z powodu różnorodności, bardzo chwalona jest Połudnowoafrykańska kuchnia gdyż właśnie dzięki wpływom różnych kultur, łączy w sobie smaki portugalskie, indyjskie, jawajskie, malajskie, chińskie, holenderskie, francuskie i inne.

Szeroką rozpiętością różnorodności natura obdarzyła także bogactwo roślin i zwierząt. Wpływ na to mają także różnorakie warunki klimatyczne. Zachodnia część RPA charakteryzuje się ubogą roślinnością (obszary pustynne, półpustynne) pokrywa się rzadką roślinnością trawiastą i krzewami. Wschód kraju i północ, głównie stanowią sawanny oraz lasy, natomiast południe zachwyca oryginalną roślinnością twardolistną. Do głównych przedstawicieli zwierząt należą: antylopy, zebry, lwy, słonie, krokodyle, hipopotamy, antylopy gnu, jadowite węże i skorpiony, makaki, pawiany, strusie oraz afrykańskie gatunki pingwinów.

Wyprawa do Afryki

Specjalnie nie trzeba chyba nikogo zachęcać do tego, że RPA jest krajem wartym odwiedzenia. I docenią to osoby lubiące zarówno leniwy jak i aktywny wypoczynek, odkrywcy-przyrodnicy, kulturoznawcy, czy podróżnicy odznaczający kolejne miejsce na swojej mapie przygód.
Plusem wyjazdu do tego kraju Afryki jest wiele, a wśród nich to, że na wyjazd do 30 dni wystarczy paszport. Ponadto nie są wymagane specjalne szczepienia, a dostęp do opieki medycznej ocenia się na dobrym poziomie. Nawet w małych miejscowościach, dogadać się można po angielsku, więc wydaje się - łatwiej niż np. w Hiszpanii czy na Węgrzech ;).
Turysta wybierający się do RPA musi jednak wziąć pod uwagę, że państwo to nie należy do najbezpieczniejszych. W związku z tym zaleca się, aby nie podróżować po miastach po zmroku, zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych oraz dokonać przemyślanego wyboru przewodnika i operatora organizującego wycieczki turystyczne na miejscu.
Kwestia Internetu w opisywanym państwie pozostaje bezsporna – przed wyjazdem najlepiej zaopatrzyć się w kartę SIM, która da Ci tyle GB ile będzie trzeba (zgodnie z obowiązującą ofertą).
Internet w RPA jest stosunkowo drogi, istnieje możliwość skorzystania z kafejek. Turyści powracający z urlopów sugerują, iż zdecydowanie wygodniejszy jest własny dostęp do sieci.

Południowoafrykańskie perły, czyli co warto zobaczyć

Od dziedzictwa kulturowego, znanego z listy UNESCO przez nowoczesność aglomeracji, aż do egzotyki zachwycającej dziką fauną i florą w Parkach Narodowych. Oto skarby Południowej Afryki:
  • Kolebka Ludzkości - 13 jaskiń w Johannesburgu, gdzie w wyniku prac paleontologicznych, znaleziono pierwsze szczątki dorosłego "człowieka małpy";
  • Robben Island - wyspa w Zatoce Stołowej, dawne więzienie i miejsce zsyłek (więzienie Nelsona Mandeli) oraz  rezerwat przyrody dla ochrony pingwinów
  • iSimangaliso Wetland – Park Narodowy, w skład którego wchodzą malownicze jeziora, rafy koralowe i skamieniałości oraz granica między jeziorem a oceanem;
  • Vredefort Dome – największy, drugi najstarszy ziemski krater uderzeniowy o średnicy 160 km,
  • Park Drakensberg  – Transgraniczny Obszar Ochrony Przyrody (RPA i Lesoto), bejmuje część pasma Gór Smoczych wraz z pasmem Maloti. Obszar ten charakteryzuje się niezwykłą różnorodność świata zwierząt oraz zachowaniem stanowisk sztuki prehistorycznej stworzonej przez Buszmenów 
  • Richtersveld – obszar kulturowy zamieszkały przez wędrownych pasterzy, sucha, górzysta pustynia, gdzie żyją m.in. lamparty, zebry górskie, pawiany
  • Mapungubwe – pozostałości średniowiecznego miasta, gdzie okryto cenne artefakty i malowidła naskalne
  • Państwo Przylądkowe CAPENSIS – najmniejsze Państwo florystyczne na świecie, bogata flora, aż 8500 gatunków, w tym m.in. ponad 2300 typów pelargonii, a także mieczyki, frezje, amarylis, itd.;

    https://www.simglob.com/
  • Kapsztad: Waterfront – dzielnica portowa obserwatorium astronomiczne, siedliska pingwinów w Simonstad, kolejka linowa na Górę Stołową, oceanarium, zamek i kościół (z XVII wieku), Muzeum Historii Kultury, zabytkowe budynki w dzielnicy Constantia, kilkanaście wraków statków – atrakcja dla płetwonurków, a także dziesiątki winnic w granicach aglomeracji
  • Sun City - oaza zieleni na półpustynnych terenach w kraterze wulkanu. Most w Lost City gdzie co godzinę można przeżyć "trzęsienie ziemi", Laguna z wysokimi na dwa metry sztucznymi falamimi, dżungla, pole golfowe i farma krokodyli, a w pobliżu park narodowy Pilanesberg, gdzie zobaczyć można na wolności słonie nosorożce i lamparty
  • Okolice Przylądka Sztormów - gdzie o skalisty brzeg rozbijają sie fale Oceanu Atlantyckiego i Indyjskiego
  • Simon’s Town nad Zatoką Fałszywą - miasteczko w tylu kolonialnym, gdzie żuje kolonia ponad 2 tys pingwinów!
  • Johannesburg - największe miasto RPA, skąd pochodzi 40% światowego złota:
    De Wildt Cheetah Research Centre - Ośrodek ochrony
    gepardów, w okolicy Hartbeespoort
    zapora Hartbeespoort - położona na tle gór Magaliesberg,
    około 50 minut od Johannesburga
    Treetop canopy tours - zjeżdżanie po linie przez busz
  • Pretoria – stolica RPA
Moglibyśmy jeszcze dużo pisać o atrakcjach i miejscach, które warto poznać będąc w RPA. Żaden opis jednak nie będzie tak satysfakcjonujący jak osobisty wyjazd. A czemu by chociaż raz w życiu nie wybrać się na podróż życia właśnie do Republiki Południowej Afryki?

źródło: https://www.simglob.com/

Komentarze

Popularne posty