Izrael – kraina różnorodności. O czym należy pamiętać gdy wybieramy się na wakacje.



Państwo Izrael to stosunkowo mały kraj leżący na Bliskim Wschodzie w sąsiedztwie Libanu, Syrii, Jordanii i Egiptu, a także Strefy Gazy. Okolica więc nie kojarzy się z bezpieczeństwem… Mimo to Izrael odwiedzany jest przez ponad 3 miliony osób rocznie! Dlaczego? Kraj ten przede wszystkim stanowi centrum turystyki religijnej trzech wyznań, dzięki czemu zachwyca różnorodnością kulturową. Przejawia się ona przede wszystkim w dziejotwórczej działalności człowieka, będącej fundamentem współczesnej cywilizacji.

Ziemia święta trzech religii

Judaizm, chrześcijaństwo oraz islam – wyznawców każdej z tych religii tłumnie spotkać można w Izraelu: Żydzi modlą się w dziękczynieniu za Ziemię Obiecaną, chrześcijanie pielgrzymują do miejsca narodzenia i kaźni Jezusa Chrystusa, a muzułmanie upamiętniają Wzgórze Świątynne, skąd Mahomet wstąpił do nieba.
Co więc konkretnie zwiedzają wierni przybywający do Izraela? Wymienimy kilka ważnych miejsc kultu religijnego:
  • Jerozolima: Ściana Płaczu, Bazylika Grobu Świętego, Wieczernik, Kopuła na Skale, meczet Al-Agsa
  • Tyberiada: siedziba sanhedrynu
  • Safed: synagoga Abu-hab z Pięcioksięgiem Mojżesza 
  • Góra Oliwna
  • Golgota
  • Betlejem: Bazylika Narodzenia Pańskiego
  • Galilea – zabytki Nazaretu i Kany Galilejskiej, Góra Tabor: Sanktuarium Przemienienia

Bogactwo historyczne i przyrodnicze

Izrael zachwyca jednak nie tylko widoczną rozmaitością wpływów różnych kultur, ale także innymi, fenomenalnymi w skali świata elementami. Są nimi odkrycia archeologiczne, zabytki oraz dzika przyroda.
Galilea – to górzyste tereny charakteryzujące się krasowymi i wulkanicznymi formami. Uznawana za kolebkę Chrześcijaństwa, gdyż stamtąd pochodził Jezus i część Jego uczniów. W tym miejscu znajduje się wiele zabytków, kościołów upamiętniających wydarzenia z czasów życia Chrystusa i Jego rodziny (m.in. Bazylika Zwiastowania, Sanktuarium Przemienienia na górze Tabor). W Galilei mieści się również meczet, „pamiętający” czasy obecności Turków, a także związana z Judaizmem Tyberiada oraz synagogi; w jednej z ich znajduje się zwój Tory przywieziony z Hiszpanii.
Judea - to piękna przyrodniczo kraina, także znana z przekazów Biblijnych. Jej piękno warunkują strome wąwozy, rumowiska skalne, uboga roślinność i obszary pustynne. Główny ośrodek to Jerozolima, czyli centrum trzech wspomnianych religii w raz z ich miejscami czci. Betlejem, Emaus, Hebron i Jerycho – jedno z najstarszych miast na świecie z licznymi odkryciami archeologicznymi, sięgającymi nawet do VII tysiąclecie p.n.e  - leżą właśnie w sąsiedztwie Judei.
Akka - miasto portowe nad Morzem Śródziemnym, założone przez starożytnych Fenicjan. W tym mieście powstał Zakon Krzyżacki. Znajdują się tu również zabytki z XVI i XVIII w tym meczet.
Hajfa - to teren ochrony przyrody, na którym mieszczą się: Park Narodowy Ein Afek, Park Narodowego Carmel Hai-Bar, Park Narodowy Nahal Ma'erot oraz Park Narodowy Góry Karmel, gdzie zachowanych jest ponad 200 miejsc zasiedlanych w czasach praojcowskich.
Pustynia Negew - z najsłynniejszym krasowym kraterem Ramon, zajmuje aż 40% powierzchni kraju.
Choć Izrael nie kojarzy się z piaszczystymi plażami i kąpielami morskimi i słonecznymi, warto nadmienić iż jest to państwo czterech mórz; Śródziemnego, Czerwonego i Martwego oraz Tyberiadzkiego (jeziora). Morze Martwe o niezwykłym stężeniu soli, która utrzymuje człowieka na powierzchni to fenomen chętnie testowany przez turystów.

O czym pamiętać 

  1. Podróżując z Polski, na mniej niż 90 dni, wystarczy mieć jedynie paszport - nie musisz się starać o wizę. Dokument bądź ksero zawsze należy mieć przy sobie, gdyż zdarzają się kontrole.
  2. Jak w każdym zaludnionym miejscu - trzeba uważać na złodziei, dlatego warto zabezpieczyć oryginały dokumentów.
  3. Zdarza się, że z powodu sytuacji politycznej (sytuacji zagrożenia), niektóre ośrodki turystyczne są zamknięte - szczególnie tereny podległe Palestynie.
  4. Podobnie jak w większości miejsc świętych, należy pamiętać o stosownym ubraniu.
  5. Należy respektować odmienne rytuały i zachowania, np. podczas szabatu, gdzie ograniczona jest komunikacja, zamknięta jest większość lokali lub ramadanu, kiedy to wypada unikać publicznego posilania się, picia napojów i palenia tytoniu.
  6. Ze względów bezpieczeństwa, trzeba bezwzględnie stosować się do do wymogów władz; mogą zdarzać się rewizje bagażów, toreb nawet przed wejściem np. do restauracji.
  7. Pogoda: warto dostosować cel swojej podróży do pory roku, w wakacyjnych miesiącach w Izraelu temperatura sięga do 40 stopni, więc nie jest to zbyt sprzyjająca pogoda do zwiedzania.
  8.  Można korzystać z WiFi na terenie Izraela, ale często zdarza się iż dostęp do sieci jest płatny, publiczne sieci nie są zbyt bezpieczne (czytaj poprzedni wpis).
  9. Gdziekolwiek jesteś, pozostań online z kartą Simfly 4G+ - pakiet Internetu dla podróżujących do Izraela - już od 99 zł! 
Choć Izrael to mały kraj, trudno w kilku zdaniach wymienić powody, dla których warto go odwiedzić. Wycieczka do Ziemi Świętej zapewni nie tylko rozrywkę (także duchową), ale pozostawi wspomnienia na całe życie. Każdy - nie tylko wierny, ale przede wszystkim miłośnik kultury i historii powinien choć raz odwiedzić Państwo Izrael i dzielić się swoimi wrażeniami na bieżąco.


#StayOnline - z SimGlob!

źródło: www.globtroter.pl
https://www.simglob.com

Komentarze

Popularne posty